W ramach tej galerii chciałbym podzielić się posiadanymi grafikami wykonanymi w technice wektorowej.
        Na codzień najczęściej mamy do czynienia z grafiką bitmapową, zwaną również rastrową. Wykonane w niej obrazki mają postać dwuwymiarowej martycy składającej się z określonej ilości punktów (pikseli). Parametry graficzne, określające kolor każdego piksela obrazu są osobno zapamiętywane. W postaci tej zapisywane są zarówno rysunki jak i zdjęcia. Każda próba przeskalowania (powiększenia, lub zmniejszenia) obrazu wiąże się z koniecznością zmiany liczby pikseli. To niestety wiąże się z utratą lub zniekształceniem części zawartej w obrazie informacji.  Również powiększenie fragmentu obrazu powoduje, nawet w najlepszych programach graficznych, pojawienie się widocznych powiększonych rastrów. Obrazki wykonane w grafice bitmapowej potrafią niekiedy osiągać bardzo duże rozmiary, choć stosowane algorytmy kompresji pozwalają na minimalizację tego problemu.
        Grafika wektorowa umożliwia uniknięcia części przedstawionych powyżej problemów, choć trzeba zaznaczyć, że nie zawsze możemy ją z powodzeniem stosować (np. nie nadaje się do zapisywania zdjęć i skanów). Obraz stworzony w tej grafice składa się z matematycznego opisu wybranych punktów i figur, w których skład one wchodzą. I tak np., aby opisać koło, wystarczy podać współrzędne jego środka, promień i ewentualnie takie dodatkowe parametry, jak kolor wypełnienia czy też grubość linii którą zostanie wykreślone. Dla linii łamanej, musimy podać współrzędne początków i końców wszystkich tworzących ją odcinków. Tak stworzony rysunek można dowolnie powiększać i zmniejszać, nie tracąc na jego jakości. Co najwyżej ograniczeniem może być rozdzielczość monitora czy też drukarki. Można również poprawić lub uzupełnić fragment rysunku nie uszkadzając jego pozostałych elementów. W grafice tej pracują przede wszystkim tzw. programy Cad-owskie, czyli programy służące do profesjonalnego wykonywania rysunków technicznych. Ale są i inne programy i formaty zapisu takich grafik.
        Poniżej zamieściłem kilka przykładowych obrazków stworzonych w formacie WMF (Windows Meta File). Obrazki te można wkleić do tekstu np. w edytorze Microsoft Word.
        Ponieważ pliki w formacie WMF nie są obsługiwane przez przeglądarki stron www, dlatego poniżej zamieściłem ich miniaturki w formacie GIF.
Godlo RP
Herb Katowic
Tarcza Sl.T.Z.N.
Matka Boska Czestochowska
Lednica 2000
Logo pielgrzymki Benedykta XVI do Polski
Herb JP II
Herb Benedykta XVI
Flaga UE
Załączam też link do strony z prawie 400 rysunkami wykonanymi w plikach WMF.
Postacie komiksowe w WMF
Vector Graphics - wybrane wzory w grafice wektorowej
Postacie z kreskówek w grafice wektorowej